logo

Świetny wywiad z Luisem Alarconem Ariasem w Polsce The Times przeprowadzony przez Piotra Goca, założyciela Strefy Myśli. Luis jest niezwykle doświadczonym psychologiem i psychoterapeutą, superwizorem Polskiego Towarzystwa Psychologicznego (PTP). Uczył mnie na studiach psychologicznych oraz na kursach Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach (TSR). Jest też szefem sekcji podejścia skoncentrowanego na rozwiązaniach, które założyliśmy pół roku temu w PTP.

luis fota

Wywiad odczarowuje i demitologizuje psychologię traktowaną przez wielu jako praktykę niemalże szamańską. Przede wszystkim jednak jest to wywiad o nurcie psychologicznym i psychoterapeutycznym, jakim jest podejście skoncentrowane na rozwiązaniach (nazywane PSR lub TSR). Jego filozofia opiera się na czterech punktach:

Jeśli coś działa, rób tego więcej

Jeśli coś nie działa, rób coś innego

Jeśli coś się nie zepsuło, nie naprawiaj

Nie komplikuj. Życie jest naprawdę proste.

Bazuje na pracy w oparciu o silne strony (zasoby) klienta i wyjątki, a więc te sytuacje i zdarzenia, gdzie w choć minimalnym stopniu potrafiliśmy radzić sobie z różnymi doświadczeniami. Przede wszystkim jednak, to nurt szacunku dla wolności, uczący brać odpowiedzialność za swoje zachowania i decyzje. W mojej ocenie, to jedno z najbezpieczniejszych podejść w psychologii/psychoterapii. Istotne dla obawiających się jej i widzących w niej wyłącznie wiwisekcję swojej przeszłości. W PSR/TSR jest inaczej. Bo każdy z nas jest najlepszym ekspertem od swojego życia. Nie zawsze jest tylko tego w pełni świadomy.

To nurt, będący tak naprawdę filozofią życia. Do zastosowania w pracy psychoterapeutycznej, rozwoju osobistym i w biznesie.

Zachęcam do lektury tutaj.

 

[zdjęcie pochodzi z zasobów Luisa Alarcona Ariasa]